Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Dcera Jana Včeláková

Jak jistě víme, Oldřich Nový byl velký filmový milovník, který mluvil vždy pravdu. Přesto ale jméno matky své jediné dcery Jany dokázal skrývat celý život.


„My s tátou jsme o tom nikdy nemluvili a on sám se tématu vyhýbal. Mně stačilo, že jsem byla vždycky tátova, že mě měl moc rád a já měla ráda jeho, „ říká sympatická Jana Včeláková, jediné dítě Oldřicha Nového.


Záhadný rok 1936

Asi každého při pohledu na fotografie či filmy Oldřicha Nového napadne, kolik žen ve skutečnosti miloval. On sám však žádné skandální známosti neudržoval. V roce 1928 za svého působení v Brněse poznal s fotografkou Alicí Wienerovou-Mahlerovou, s níž o sedm let později odešel do Prahy a začal pohostinsky vystupovat v Novoměstckém divadle. Pak mu bylo nabídnuto v té době skomírající divadlo ve Stýblově pasáži na Václavském náměstí, které se ambiciozní herec a režisér rozhodl vzkříšit. Pro rozjezd ale potřeboval kapitál. Otec Alice, významný bankéř, byl ochotný poskytnout peníze za podmínky, že se Oldřich s jeho dcerou ožení. A tak se 11. 6. 1936 konala svatba. Oldřichova dcera se narodila 18. 2. 1937. Z data narození lze snadno odečíst devět měsíců a dospět k údaji, že o její početí se rodiče postarali přibližně ve stejné době, kdy došlo k svatbě s Alicí, tedy v květnu či červnu 1936. O Janě se ale vždy hovořilo jako o adoptivní. Tatínek Oldřich Nový si ji přinesl domů v peřince. O tom, kdo je její maminka údajně nevěděla ani jeho dcera. Při křtu šla Janičce za kmotru herečka Hana Vítová, která s Oldřichem Novým točila filmy i vystupovala v divadle. Ta je však patrně mimo podezření, protože v té době šla z role do role, vážila sotva 47 kilo a její těhotenství by se asi stěží utajilo. Každopádně Vítovou s Novým pojilo přátelství, které vydrželo i v padesátých letech, kdy bylo oběma hercům obzvlášt těžko.

(Jana s Hanou Vítovou)

Talisman pro štěští

Zdá se, že roky 1936 a 1937 byly pro Oldřicha Nového skutečně zlomové. Nejen v tom, že se oženil a stal se otcem. Otevřel si také vlastní tzv. Nové divadlo a objevil se ve filmech Na tý louce zelený, Uličnice, Velbloud uchem jehly, Advokátka Věra, Falešná kočička... Jeho sláva stoupala a to ještě nikdo netušil, že na něj čeká životní role-legendární Kristián. Divadlo pod vedením Oldřicha Nového prosperovalo i za časů okupace. Jinak se ale začaly kupit problémy. Jeho žena totiž nebylo árijského původu. Když ho nacisté vyzvali, aby se s Alicí rozvedl, odmítl. Několikrát odvrátil s pomocí přátel ( zvláštˇAdiny Mandlové ) její transport do koncentračního tábora. „Máti musela nosit žlutou hvězdu a téměř nikam nemohla. Takže jsem všude chodila jen s tátou. V lednu 1945 ho ale nacisti poslali do internačního tábora. Když se přišel se mnou rozloučitk mé postýlce, tušila jsem nějaké nebezpečí a dala jsem mu na cestu fosforeskujícího pejska v takové kožené taštičce, kterou si pověsil na krk. S tím talismanem ode mě se pak vrátil a říkal, že mu přinesl štěstí. Taštičku mám schovanou dodnes“ vypráví Jana Včeláková.


V kláštěře

Janu měli u sebe do konce války manželé Lelkovi v Lázních Bělohrad. Ona sama neví, kde se vzala stále se opakující legenda, že se o ni v té době starala Hana Vítová. „ Možná, že mě někdy hlídala, ale tohle si musel někdo vymyslet. Když za mnou po válce máti přijela do Lázní, hned mi vynadala, že jsem moc vykrmená a poručila mi <<skákat zajíčka>> po chodbě v hotelu, což mi bylo hrozně trapné“.

Oldřichova žena Alice během války přišla o půl rodiny. Jana Včeláková se domnívá, že právě tyhle hrůzné zážitky u její nevlastní matky způsobily prohloubení schizofrenie a v jejím důsledku i podivně žárlivé chování vůči ní. „ Po válce mě rodiče odvezli do Horažďovic do internátní klášterní školy. Nastydla jsem a dostala chřipku. Mezitím nám Dánové nabízeli očkování proti neštovicím. V klášteře nevzali na vědomí, že se v nemoci nemá očkovat, a já dostala revmatickou horečku a zánět srdečního svalu. Táta mě okamžitě odvezl do Prahy k profesoru Brdlíkovi a já pak rok proležela na dětské klinice. Nemoc mě poznamenala na celý život. Po roce mě učili znovu chodit, dvakrát jsem prožila recividu, Františkovy Lázně, neustálě jsem měnila školy a nakonec jsem maturovala v roce 1955 v králíkách pod Sněžníkem.“


Do Brna a zpátky

Oldřich Nový se ke své dceři choval stejně galantně jako ke kterékoli jiné ženě. Přisunul ji židli, když šli do restaurace, pomohl jí do kabátu... Manželku Alici to popouzelo. Často se doma hádali. Když bylo Janě asi dvacetdva let, rozhodla se definitivně z domova odejít a vybrala si město mládí jejího táty – Brno. Našla si místo u Brněnských veletrhů a v moravské metropoli se také provdala. Do Prahy se vrátila až po osmnácti letech, když byl táta už dávno sám ( Alice zemřela v roce 1967) a nemocný.

* zdroj : týdeník VLASTA, Blanka Kovaříková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz

(Iri, 10. 2. 2016 12:41)

Dobrý den, měla paní Jana Včeláková děti?
Oldřicha Nového "znám" z filmů a byl to velký sympaťák - milý, galantní, inteligentní, vtipný ...

prosba

(drahos, 2. 1. 2016 10:00)

Dobry den byl by mozny kontakt na potomky Oldrycha Noveho moje babicka posluhovala u pana Oldřicha mam foto a chtel bych se dozvedet vice jinak čest pamatce muj mejl jitka.drahos@seznam.cz

Oldřich Nový

(Kateřina 24 let, 3. 12. 2006 21:42)

Moc ráda sleduji filmy,ve kterých hraje Oldřich Nový.Je mi sice jenom dvacet čtyři,ale vždy když kouknu do programu a najdu tam starý film s ním,tak se musím koukat.Byl velice dobrý herec.Uměl to velmi dobře.Kam se za něj hrabou někteří dnešní herci.Ten to všechno musel hrát od srdce.Byl prostě božský

Re: Oldřich Nový

(monika, 26. 4. 2015 14:12)

byl moc hodný a moc laskavý k ženám US tací chlapi nejsou jak byl olda mám moc rada jeho filmy moc se na ne koukam

Proč neuvedete zdroj?

(Blanka Kovaříková, 7. 12. 2006 19:39)

Překvapily mě tyto e-stránky, neboť celý text o Janě Včelákové včetně fotografií je převzat z Vlasty z mého článku. Proč to ale není nikde uvedeno? Snad bych si to jako autorka zasloužila a jistě by to ocenila i Jana Včeláková. Je mi líto, že zemřela.

Re: Proč neuvedete zdroj?

(Vladimír, 4. 8. 2012 21:38)

Dobrý den, nevíte prosím u kterých Lelků v Lázních Bělohradě byla Jana Včeláková ? Jeden byl podnikatel a druhý lékař.

Re: Re: Proč neuvedete zdroj?

(Martin Lev, 28. 9. 2012 20:56)

Jedná se o pana Osvalda Lelka - podnikatale. Byl to dědeček mé manželky Marcely

Re: Jana Včeláková

(alex mercer, 4. 5. 2013 18:33)

Jana Včeláková zomrela?či nie?ak áno v kolkom roku?
a dni?

ggg

(´´´´, 4. 5. 2013 18:25)

super spevák

Oldřich Nový

(Jana Kumpoštová, 25. 7. 2012 19:57)

Oldřicha Nového obdivuji do dnes. Jaký to byl elegán, gentleman a dobrý člověk. V jaké těžké době žil a se vším se vypořádal s noblesou. Na jeho filmy se často a moc ráda dívám.

Velký milovník

(Eva 14.5. 2010, 14. 5. 2010 20:44)

Oldřich Nový byl jeden velký herec jeden z největších, který ukázal jak má vypadat džentlmen.Je nám smutno že už takový lidé a hlavně herci nežijí.Teď mužeme jenom zavřít oči a snít.

Reaguji

(Honza, 1. 6. 2008 21:37)

..na předchozí dotaz, píseň Černé pátky Jana Včeláková pouze otextovala, zpívala brněnská zpěvačka Vladěna Krumlová. Další informace mohu poskytnout: jan.muller1@tiscali.cz

dotaz

(venca, 16. 11. 2007 9:06)

(Venca, 15. 11. 2007 12:28)Jana Včeláková zpívala písničku, která začíná : Nemám ráda černé pátky, nemám ráda splín...atd.Zajímalo by mne, kde ji můžu slyšet celou. Určitě ji hráli v pořadu O.Suchého Padesátník, nebo Nostalgické muzeum někdy na jaře 2007. Prosím o bližší informaci.

Zlatá éra

(Jana, 12. 4. 2007 23:35)

Tyhle filmy jsou to nejlepší co v televizi chodí. člověk si u nich odpočine a také si trochu zasteskne, že doba galantních gentlemanů a elegantních dam je už pryč.

Hledám

(Tomáš, 27. 2. 2007 18:40)

Ještě dodávám email. Teo-Ewans@seznam.cz Děkuji

Hledám

(Tomáš, 27. 2. 2007 18:40)

Prosím Vás, najdu tady někoho, kdo obdivuje zlatou éru první republiky? Myslím Tím nejen galantností, ale i stylem oblékání apod.Je mi 27 let a jsem z Prahy.

Okouzlujicí elegán Oldřich Nový

(Monika, 19. 2. 2007 18:23)

Nevíte někdo prosím kde žil Oldřich Nový v Praze a kde je pochován chtěla bych se tam podívat díky moc.

Sympaták po celý život

(monika 25let, 18. 2. 2007 21:45)

Strašně ráda koukám na filmy kde hraje O.N.I když ty filmy znám skoro nazpamět vždicky se na ně ráda podívám.Přála bych si najít tak galantního muže jako byl právě Oldřich

Nezapomenutelný

(Lucka 27let, 18. 1. 2007 9:52)

Je mi opravdu hodně líto, že v dnešní době se nenajde nikdo tak galantní a příjemný jako byl právě Oldřich Nový.Ten herec dnes nemá konkurenci.Filmy s ním si nemohu nechat ujít.

Je mi velmi líto, že paní Jana odešla

(Zdeněk Křen, 2. 1. 2007 17:03)

Zdravím všechny, kteří jsou příznivci Mistra Oldřicha Nového. To, že paní Jana odešla mě velmi škokovalo. Toužil jsem po setkání s ní. Ještě v březnu 2006 mi poslal odpověď na můj dopis, který jsem jí poslal. Pro všechny zájemce o Mistra Oldřicha Nového dovoluji odkázat na stránky, na kterých se také podílím : http://oldrichnovy.wz.cz/index.htm